location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Święta tuż, tuż :), czyli niekorzystny czas dla wielu osób z nietolerancją histaminy.

Święta tuż, tuż :), czyli niekorzystny czas dla wielu osób z nietolerancją histaminy.

Nietolerancja histaminy najczęściej współistnieje z niedoborem enzymu DAO, który rozkłada histaminę przyjmowaną z pokarmami. U zdrowych osób histamina dostarczana wraz z pożywieniem jest szybko rozkładana przez DAO, natomiast u osób z niedoborem tego enzymu dochodzi do zwiększenia stężenia histaminy, przez co istnieje ryzyko wystąpienia symptomów nietolerancji histaminy.

 

Niestety pojawiają się w moim gabinecie pierwsze już osoby, które doświadczają różnych objawów związanych ze spożyciem świątecznych pokarmów: pierniczki, ryby (głównie wędzone, solone/śledzie), cytrusy, kiszonki (barszcz kiszony, kapusta), orzechy, grzyby, alkohol (szczególnie wina musujące). Podaję tu przykład pacjentki. Pacjentka w ciągu dwóch dni spożyła dużo pierników, był barszcz + uszka z grzybami z racji, że była to kolacja firmowa (uszka sklepowe - te będą znacznie bogatsze w histaminę), ciasto orzechowe do tego czerwone wino musujące; objawy, które wystąpiły po 10 godzinach to obrzęk twarzy, tachykardia, omdlenie, biegunka. Podobne objawy doświadczała wcześniej jako nastolatka po spożyciu zbyt dużej ilości mandarynek i orzechów włoskich. W szpitalu otrzymała leki przeciwhistaminowe.

 

Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent ma inny próg tolerancji histaminy, dlatego nie ma jednolitych zasad co do listy pokarmów, które należy bezwzględnie wykluczyć. Stąd warto poznać swój organizm i mieć świadomość swojego progu tolerancji, aby nie dopuścić do przykrych objawów. A mamy tutaj do czynienia z szeregiem objawów jelitowych i pozajelitowych:

  • Układ pokarmowy: biegunka, zaparcia, skurcze, wzdęcia, refluks
  • Układ oddechowy: kaszel, duszność, wodnisty katar, kichanie, świszczący oddech
  • Układ nerwowy: bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, wymioty, pobudzenie, bezsenność, zmniejszona koncentracja, stany lękowe
  • Układ sercowo-naczyniowy: arytmia serca, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, anafilaksja
  • Skóra: rumień, zaczerwienienie, pokrzywka, trądzik, obrzęk naczynioruchowy
  • Narząd wzroku: łzawienie, swędzenie oczu, obrzęk powiek
  • Układ rozrodczy: bolesne i obfite miesiączki

Indywidualna wrażliwość podlega znacznej zmienności, a na wynik wpływa wiele współistniejących czynników, tj.: stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także innych leków, choroby zapalne, zaburzenia jelitowe, jednoczesne spożywanie alkoholu lub zmienność hormonalna, itd.

Jak możemy sobie pomóc?

  • Dieta o obniżonej zawartości histaminy. Musisz mieć na uwadze to, że w większości przypadków nie ma potrzeby eliminacji wszystkich świątecznych, ulubionych przez nas potraw, ale należy zachować pewien umiar w ich spożyciu. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na pokarmy bogatsze w histaminę. Najczęściej to nałożenie się wielu produktów bogatych w histaminę w krótkim okresie czasu, przy obniżonej aktywności DAO powodować może objawy kliniczne, od łagodnych do ciężkich. W zależności od przestrzegania diety ubogohistaminowej poprawę objawów wykazano u prawie 80% pacjentów. Dieta o obniżonej zawartości histaminy potencjalnie podnosi DAO w  surowicy po ok. 2 miesiącach.
  • Suplementacja kofaktorami enzymu DAO: witamina C, miedź, witamina B6, cynk.
  • Można rozważyć suplementację egzogennym enzymem DAO.
  • Leki przeciwhistaminowe (wybór leku leży w gestii lekarza, który powinien uwzględnić występujące objawy: jelitowe, neurologiczne, dermatologiczne).
  • Zadbaj o redukcję stres. Dlaczego? Stres jest czynnikiem wyzwalającym nadmierny wyrzut histaminy endogennej, czyli tej produkowanej przez nasz organizm.
  • Zaadresowanie przyczyny i leczenie choroby podstawowej wpływające na obniżenie poziomu DAO.

Jedz świątecznie, ale świadomie. Uważaj na siebie, nie przejadaj się, zachowaj umiar, dbaj o swoje DAO :), a ponadto zachowaj spokój i radość ducha. Owocnych przygotowań do świąt, Wam życzę.

 

Zainteresowanych tematem nietolerancji histaminy zapraszamy na naszą platformę: https://studiozycia.pl/p/platforma-wiedzy-na-temat-nietolerancji-histaminy.html

 

 

Bibliografia:

Buczyłko K., i wsp.: Wytyczne diagnostyki i postępowania w nietolerancji histaminy. Alergologia Polska, 2023.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.