Nietolerancja histaminy najczęściej współistnieje z niedoborem enzymu DAO, który rozkłada histaminę przyjmowaną z pokarmami. U zdrowych osób histamina dostarczana wraz z pożywieniem jest szybko rozkładana przez DAO, natomiast u osób z niedoborem tego enzymu dochodzi do zwiększenia stężenia histaminy, przez co istnieje ryzyko wystąpienia symptomów nietolerancji histaminy.
Niestety pojawiają się w moim gabinecie pierwsze już osoby, które doświadczają różnych objawów związanych ze spożyciem świątecznych pokarmów: pierniczki, ryby (głównie wędzone, solone/śledzie), cytrusy, kiszonki (barszcz kiszony, kapusta), orzechy, grzyby, alkohol (szczególnie wina musujące). Podaję tu przykład pacjentki. Pacjentka w ciągu dwóch dni spożyła dużo pierników, był barszcz + uszka z grzybami z racji, że była to kolacja firmowa (uszka sklepowe - te będą znacznie bogatsze w histaminę), ciasto orzechowe do tego czerwone wino musujące; objawy, które wystąpiły po 10 godzinach to obrzęk twarzy, tachykardia, omdlenie, biegunka. Podobne objawy doświadczała wcześniej jako nastolatka po spożyciu zbyt dużej ilości mandarynek i orzechów włoskich. W szpitalu otrzymała leki przeciwhistaminowe.
Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent ma inny próg tolerancji histaminy, dlatego nie ma jednolitych zasad co do listy pokarmów, które należy bezwzględnie wykluczyć. Stąd warto poznać swój organizm i mieć świadomość swojego progu tolerancji, aby nie dopuścić do przykrych objawów. A mamy tutaj do czynienia z szeregiem objawów jelitowych i pozajelitowych:
Indywidualna wrażliwość podlega znacznej zmienności, a na wynik wpływa wiele współistniejących czynników, tj.: stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także innych leków, choroby zapalne, zaburzenia jelitowe, jednoczesne spożywanie alkoholu lub zmienność hormonalna, itd.
Jak możemy sobie pomóc?
Jedz świątecznie, ale świadomie. Uważaj na siebie, nie przejadaj się, zachowaj umiar, dbaj o swoje DAO :), a ponadto zachowaj spokój i radość ducha. Owocnych przygotowań do świąt, Wam życzę.
Zainteresowanych tematem nietolerancji histaminy zapraszamy na naszą platformę: https://studiozycia.pl/p/platforma-wiedzy-na-temat-nietolerancji-histaminy.html
Bibliografia:
Buczyłko K., i wsp.: Wytyczne diagnostyki i postępowania w nietolerancji histaminy. Alergologia Polska, 2023.