location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Siemię lniane, a rak prostaty.

Siemię lniane, a rak prostaty.

Siemię lniane to tani i bezpieczny produkt, który jak wskazują badania może zmniejszyć tempo rozwoju guzów nowotworowych. Prostata to gruczoł, umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Jego tkanka może ulec zmianom nowotworowym, podobnie jak tkanka gruczołów mlekowych w piersi kobiety. Rak prostaty jest jednym z częściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. W zaawansowanym stadium najczęściej dochodzi do niewydolności nerek  oraz przerzutów do kości.

Częstość występowania tego nowotworu jest zróżnicowana. W krajach zachodnich, gdzie dieta ma wysokie spożycie białek i tłuszczów zwierzęcych, przetworzonych produktów zbożowych występuje znacznie większy odsetek zachorowań na nowotwór prostaty. Również  w Polsce ta liczba się zwiększa.

Co ma do tego siemię lniane? Badania pokazują, ze siemię może rzeczywiście powstrzymać rozwój raka prostaty. Siemię lniane to bogactwo lignanów, czyli roślinnych odpowiedników estrogenów. Naukowcy postanowili zbadać wpływ lignanów na raka prostaty. Poproszono mężczyzn, aby przez około 30 dni zjadali codziennie 3 łyżki stołowe siemienia lnianego. I co się okazało? Po tym okresie, stwierdzono u nich znacznie obniżony poziom PSA oraz rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych (link do badań poniżej). Lignany posiadają również właściwości antyutleniające, czyli redukują wolne rodniki nawet silniej niż znane nam witaminy C i E.  Siemię lniane swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają głównie dzięki znaczącej zawartości lignanów, ale również wysokiej zawartości omega-3, co ma ogromne znacznie w profilaktyce antynowotworowej.

Badanie sugeruje, iż faktycznie siemię lniane może powstrzymać rozwój tej choroby. Ponadto, mamy kolejne przekonywujące dowody, że należy zmienić nawyki żywieniowe pod względem ilości i rodzaju spożywanych tłuszczów w profilaktyce wielu schorzeń, w tym raka prostaty, ale również piersi.

Bibliografia:

  • Link do badań: Flaxseed Supplementation (not Dietary Fat Restriction) Reduces Prostate Cancer Proliferation Rates in Men Presurgery. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703189/
  • Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, Med Rodz 2017; 20(1): 41-47http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2017/06/mr_2017_041-047.pdf

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.