email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Wpływ nadwagi i otyłości na rozwój choroby nowotworowej.

Wpływ nadwagi i otyłości na rozwój choroby nowotworowej.

Niegdyś uważano, że rola tkanki tłuszczowej ogranicza się wyłącznie do pełnienia funkcji magazynowej. Obecnie wiadomo, że jest narządem wewnętrznego wydzielania wielu substancji odpowiadających za szereg procesów przyczyniających się do uszkodzenia DNA. W jaki sposób?
 
• Dochodzi do nieprawidłowej produkcji cytokin i aktywacji sygnałów prozapalnych, a w konsekwencji rozpoczyna się przewlekły stan zapalny.
 
• Nadmierna masa ciała generuje insulinooporność oraz prowadzi do nadmiernego wydzielania insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1 i IGF-2). Wysokie stężenia IGF wiązane są ze wzrostem ryzyka wystąpienia raka płuca, piersi,
prostaty i jelita grubego. Od 1980 roku nastąpił prawie czterokrotny wzrost liczby zachorowań u mężczyzn i około trzykrotny u kobiet. Uważa się, że czynnikami ryzyka rozwoju raka jelita grubego oprócz otyłości brzusznej, wysokiego wskaźnika masy ciała, niskiej aktywności fizycznej jest hiperinsulinemia oraz wysoki poziom IGF-1.
 
• Otyłość brzuszna i związane z nią gromadzenie się tkanki tłuszczowej trzewnej prowadzi do zwiększonego stężenia hormonów— estrogenów, mających szczególne znaczenie w rozwoju raka piersi i trzonu macicy.
 
Nadmiar tkanki tłuszczowej u chorych onkologicznych pogarsza rokowanie, wpływa na odpowiedź na leczenie onkologiczne, zwiększa ryzyko wystąpienia przerzutów odległych oraz stopień złośliwości nowotworów.
 
 
Źródło:
Magdalena Maciejewska-Cebulak. Wpływ nadwagi i otyłości na powstawanie nowotworów. Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 2, 73–79.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.