email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Wodorowęglany w wodzie mineralnej. O czym warto wiedzieć? Ważne informacje dla osób z nadkwasotą i przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Wodorowęglany w wodzie mineralnej. O czym warto wiedzieć? Ważne informacje dla osób z nadkwasotą i przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Wciąż niewielką uwagę przywiązuje się do wodorowęglanów znajdujących się w wodzie mineralnej. A szkoda, bo mają one duże znaczenie dla organizmu człowieka i mogą dawać  szybko odczuwalne efekty bezpośrednio po wypiciu.

O czym warto wiedzieć?

Nadkwasota.

Wody o zawartości wodorowęglanów powyżej 600 mg/l określa się jako wody alkaliczne i są szczególnie polecane osobom ze skłonnością do nadkwasoty i przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wodorowęglany alkalizują kwasy żołądkowe, co jest korzystne przy nadkwasocie przynosząc szybką ulgę w dolegliwościach.

Stan przecukrzycowy / cukrzyca.

Wody o wysokim poziomie wodorowęglanów wpływają także korzystnie w początkowych stanach cukrzycy. Przyczyniają się do obniżenia ilości glukozy we krwi i moczu, zmniejszają wydzielanie acetonu, korzystnie wpływają na działanie insuliny oraz pH krwi.

Intensywny wysiłek.

Wodorowęglany pomagają zneutralizować nadmiar kwasu mlekowego w mięśniach po intensywnym i długotrwałym wysiłku w czasie pracy i uprawiania sportu.

Komu taka woda jednak nie będzie służyła?

Są także osoby, które powinny unikać wód zawierających duże ilości wodorowęglanów. Wód o zawartości wodorowęglanów powyżej 600 mg/l powinny wystrzegać się osoby mające niedokwasotę i przy ostrym nieżycie przewodu pokarmowego.

Uwaga! Spożywanie wody mineralnej zawierającej powyżej 1000 mg/l wodorowęglanów może zaburzać procesy trawienne i powodować pewne dolegliwości, nawet u osób zdrowych! Dlatego takie wody pijemy zawsze z umiarem, powoli i małymi łykami i w odstępach czasowych. Dolegliwości żołądka mogą ustąpić gdy będzie się pić właściwą ilość takiej wody.

Jakie wody wybierać?

Polecane są szczególnie: Piwniczanka, , Wielką Pieniawa, Muszynianka, Muszyna Zdrój, Staropolanka, Magnesia, Kryniczanka. Wybieraj różne wody! Nie przyzwyczajaj się do jednej.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.