location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Stres jest złodziejem progesteronu? Wysoki kortyzol, niski progesteron, dominacja estrogenu.

Stres jest złodziejem progesteronu? Wysoki kortyzol, niski progesteron, dominacja estrogenu.

Niski poziom progesteronu znajduje się w pierwszej trójce najczęstszych zaburzeń hormonalnych. Przewlekły stres, a co się z tym wiąże wysoki kortyzol może obniżyć produkcję progesteronu.

Warto najpierw poznać pregnenolon (prohormon), który jest prekursorem większości hormonów płciowych. Kortyzol i progesteron wytwarzane są właśnie z pregnenolonu.

Kiedy jesteś w przewlekłym stresie, twój organizm zużywa kortyzol szybciej, a ty będziesz potrzebować go więcej. Skąd zatem go weźmiesz? Z prohormonów kortyzolu: pregnenolonu i progesteronu. W konsekwencji wpłynie to na ograniczenie, a nawet zahamowanie produkcji progesteronu, a ostatecznie – do dominacji estrogenu. Ta reakcja jest znana jako „kradzież pregnenolonu”.  A im mniej pregnenolonu, tym mniej prekursora dla innych hormonów. W rezultacie progesteron spada, estrogen dominuje, tracimy równowagę hormonalną. Twój nastrój się pogarsza, zwłaszcza przed okresem, czujesz niepokój, wzmożoną drażliwość, masz zaburzony sen, zauważasz zatrzymanie wody w organizmie, miesiączki są nieregularne, często obfite, czasem zanikają, częściej boli cię głowa, pojawiają się wzdęcia, twoja twarz jest bardziej czerwona, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę, a nawet poronieniami.

Inne hormony także wpływają na poziom progesterony. Wytwarzanie zbyt dużej ilości prolaktyny również może obniżyć poziom progesteronu,  a stres niestety zwiększa produkcję prolaktyny.

Jak przywrócić balans między estrogenami, a progesteronem? O tym będzie więcej informacji z racji przybywającej liczby pacjentek ze zwiększonym ryzykiem chorób nowotworowych wynikających z zaburzeń hormonalnych.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.