location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Recenzja książki: ‘’Ból trawienia’’.

Recenzja książki: ‘’Ból trawienia’’.

Temat zdrowia przewodu pokarmowego to temat trudny, a skala problemu coraz większa. Praktycznie nie ma dnia, aby ktoś do mojego  gabinetu nie zadzwonił z prośbą o konsultację i dietę w jakimś schorzeniu przewodu pokarmowego. Ostatnio w moje ręce trafiła najnowsza książka wydawnictwa Zdrowe Zdrowie: Ból trawienia, której autorką jest dietetyk Justyna Pardyka.

W książce autorka omówiła liczne rodzaje diet leczniczych stosowanych u osób z chorobami przewodu pokarmowego. W opisach znalazły się między innymi dieta lekkostrawna, ubogoresztkowa, diety eliminacyjne, w tym bezlaktozowa i bezglutenowa, dieta low-FODMAP oraz SCD, a także bardzo specjalistyczne jak dieta GAPS – Gut And Psychology Syndrom – zespół psychologiczno-jelitowy oraz Bi-Phasic Diet. Ale musicie wiedzieć, że nie znajdziecie tutaj jednej recepty na każdą dolegliwość żołądkowo-jelitową. Ani tutaj, ani nigdzie indziej. Nie ma diety, która sprawdzi się u każdego. Problem często jest złożony. Dietoterapia musi być indywidualna, pod aktualną sytuację zdrowotną. Czasem muszę zastosować dietę low fodmap w połączeniu z dietą bardzo lekkostrawną, a czasem już tylko niewielkie eliminacje przynoszą duże korzyści. Najważniejsze, aby na swojej drodze spotkać odpowiednich specjalistów, którzy w mądry i rzeczowy sposób pochylą się nad problemem. Na pewno z takimi książkami pewne rzeczy przychodzą łatwiej, ponieważ pacjent zaczyna lepiej rozumieć chorobę, poznawać mechanizm działania produktów niewskazanych, przestajemy błądzić w bałaganie szkodliwych dla zdrowia suplementarskich i pseudomedycznych teorii; dobrze byłoby aby w tym procesie uczestniczył dietetyk specjalizujący się w danym problemie, który wytłumaczy, rozwieje wątpliwości, wprowadzi odpowiednie kroki dietetyczne.

Poza częścią teoretyczną Justyna Pardyka zaproponowała także kilkadziesiąt przepisów do wykorzystania przy dietoterapiach chorób układu pokarmowego. Zaproponowane dania są proste, szybkie do przygotowania i pyszne … to na pewno, a zdjęcia zachęcają do ich wypróbowania. :) Trzeba mieć jednak świadomość tego, że u niektórych osób muszę być one modyfikowane (np. przy współistniejących nietolerancjach pokarmowych, przy remisjach/zaostrzeniu choroby). Najważniejsze, aby pacjent miał świadomość tego, że dieta musi uzupełniać niedobory spowodowane przez chorobę, co wpłynie na lepsze leczenie oraz samopoczucie psychiczne i fizyczne pacjenta. O to przecież my jako dietetycy walczymy :).

Musicie wiedzieć, ze nawet w przypadku choroby przewodu pokarmowego możecie czerpać przyjemność z jedzenia, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić :), ale do tego zawsze na początku drogi potrzebna jest odpowiednia edukacja. Książkę polecam wszystkim zmagającym się z ‘’bólem trawienia’’!.

Książkę można zakupić m.in. w księgarni internetowej wydawnictwa  https://sklep.zdrowezdrowie.pl/produkt/bol-trawienia-dieta-w-chorobach-przewodu-pokarmowego/ i w wielu księgarniach stacjonarnych.

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.