location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Czy zapalenie stawów zaczyna się w jelitach?

Czy zapalenie stawów zaczyna się w jelitach?

Wiele badań wskazuje na związek pomiędzy składem naszego mikrobiomu, a chorobami autoimmunologicznymi stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów).

Bakterie zamieszkujące nasze jelita mogą wpłynąć na wyciszenie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, albo też na jej zaognienie. Niektóre komórki immunologiczne atakujące stawy mogą wędrować z jelit do stawów właśnie. Dlatego dieta  uwzględniająca czasowe ograniczenie spożycia fermentujących węglowodanów może okazać się bardzo dużym wsparciem w procesie leczenia choroby zapalnej jelit oraz stawów.

Uwaga! U niektórych moich pacjentów z nieswoistym zapalaniem jelit (najczęściej po infekcji spowodowanej przez Salmonella, Shigella, Yersinia, czy też Klebsiella) doszło do reaktywnego zapalenia stawów. Zazwyczaj uzyskanie remisji jelitowej powoduje ustąpienie dolegliwości stawowych.

Wpływ diety o niskiej zawartości skrobi u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK).

Obserwuje się u osób u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa zwiększone stężenie bakterii Klebsiella pneumoniae w kale. Rozwój mikroflory jelitowej zależy od spożycia pokarmu, takiego jak niestrawiona skrobia. Niektóre badania podkreślają związek między spożyciem skrobi a aktywnością choroby. Interwencja mająca na celu wygłodzenie tych bakterii mogłaby korzystnie wpłynąć na zmniejszenie procesów zapalnych.

Przez okres 4-6 tygodni  zaleca się wdrożenie zbilansowanej diety niskoskrobiowej i obserwację. Dieta charakteryzuje się znacznym ograniczeniem pokarmów skrobiowych, o co najmniej 40% całkowitego dziennego spożycia skrobi.

Diet eliminacyjnych nie można stosować bez nadzoru specjalisty. Na dłuższą metę każda dieta, która nie jest zbilansowana  może prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych.

Źródło: https://ichgcp.net/clinical-trials-registry/NCT04386538

 

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.