Do metod zalecanych w modyfikowaniu stylu życia, które wpływają na obniżenie stężenia lipidów, a jednocześnie oddziałują na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, zalicza się m.in.: zwiększenie spożycia błonnika do 30-45 g dziennie dla ludzi dorosłych. Błonnik pokarmowy należy do tych składników diety, których zwiększone spożycie w diecie jest rekomendowane u osób z hipercholesterolemią.
I pytacie często, jak to wygląda w takim całodziennym jadłospisie. Podaję więc przykładowy dzień (gdzie mamy 30-35 g w ciągu dnia) :
Śniadanie. Fioletowe śniadanie czyli owsianka z jagodami.
Składniki:
Mleko (pół na pół z wodą)/lub napój roślinny zagotować z płatkami owsianymi aż do zgęstnienia. Owsiankę wymieszać z owocami jagodowymi i jeszcze chwilę pogotować. Wkroić banana lub mango. Można posypać świeżo zmielonym siemieniem lnianym oraz słonecznikiem.
Przekąska
Naleśniki robione wg własnego przepisu na mące pszennej jasnej z dodatkiem pełnoziarnistej (np. 3 łyżki mąki jasnej + 1 łyżka pełnoziarnistej) – 2 porcje
Dodatkowo mus jabłkowy - lub inny owocowy, np. jagodowy lub borówkowy bez pestek.
Obiad
Cukinia faszerowana kaszą i fetą.
Składniki:
Kaszę gotujemy w lekko osolonej wodzie.
Na patelni rozgrzewamy oliwę. Następnie dodajemy pieczarkę, pomidory bez skórki i zioła. Podlewamy już tylko wodą. Sos podgrzewamy aż do zagęszczenia.
Dodajemy ugotowaną kaszę i mieszamy.
Cukinię przecinamy wzdłuż na połowę i wydrążamy część miąższu, który dodajemy do naszego sosu. Cukinię wypełniamy farszem i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia; wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 st. C na około 30-40 minut (do miękkości). Posypać fetą.
Kolacja
Sałatka z brokułów.
Składniki:
Różyczki brokułu ugotuj. Pokrój dowolnie. Pomieszaj z nasionami słonecznika, ugotowanym i pokrojonym drobno jajkiem. Całość polej sosem zrobionym z jogurtu, musztardy, majonezu wegańskiego oraz przypraw: papryka słodka, sól, pieprz.
Dodatkowo polecam ciepłe grzanki (np. pieczywo pełnoziarniste posmarowane pesto lub masłem ziołowym.)
Uwaga!
Przeciwwskazaniem do stosowania diety bogatobłonnikowej są m.in. stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, także anemia. Osoby zażywające leki powinny zachować ostrożność i nie łączyć dużych ilości błonnika z lekami. Nie należy przekraczać zalecanej ilości błonnika, bo może to doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Wysoka podaż błonnika w połączeniu z niską podażą płynów może doprowadzić m.in. do zaparć. Pamiętaj więc o wodzie!