location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Rak trzustki, czyli jak wygrać z cichym zabójcą. Książka szczera i zarazem smutna … do bólu.

Rak trzustki, czyli jak wygrać z cichym zabójcą. Książka szczera i zarazem smutna … do bólu.

Niedawno przeczytałam Rak trzustki, czyli jak wygrać z cichym zabójcą. Profesor Paweł Lampe, najwybitniejszy specjalista w Polsce od raka trzustki w rozmowie z Magdaleną Żukowską. Książka uczy jak pokonać chorobę, przedstawia najnowsze metody leczenia oraz pułapki, w jakie może wpaść chory w kontakcie ze służbą zdrowia. Książa jest chwilami poruszająca, a w pewnych momentach niepokojąca zwlaszcza kiedy czyta się o polskiej medycynie, diagnostyce, służbie zdrowia,  umiejętnościach cechujących polskich lekarzy.

Szczególnie dotknęły mnie słowa Janusz Kondratiuka (reżyser i scenarzysta filmowy): Polska medycyna jest ciężko chora …. Coś złego stało się z lekarzami. Zimni, obojętni, zalatani, z nosem w papierach. I nie chodzi tylko o pieniądze, których na pewno brakuje w służbie zdrowia. Tam przede wszystkim brakuje empatii, współczucia. Tego pacjent od lekarza dzisiaj nie dostaje …

Smutne, ale każdy z nas indywidualnie może odpowiedzieć sobie na powyższe stwierdzenie.

_________________________________________

Specjalnie dla zainteresowanych tematem, przytaczam kilka ciekawych fragmentów z rozmowy z prof. Lampe.

Ostre zapalenie trzustki to częsta choroba? Najwięcej jest jej w sezonie grillowym, kiedy na słoneczku zjada się tłustą wieprzowinę, popijając wódką, a zapomina się innych płynach. Można śmiało powiedzieć, że nasza trzustka drży przed sezonem grillowym ze strachu.

… Kiedy człowiek pije mało wody, a za dużo alkoholu, to się odwadnia. Trzustka wydziela dużo proenzymów, ale nie ma wody do ich rozrzedzania i przetransportowania do dwunastnicy. Białka się zagęszczają i zatykają przewody trzustkowe.

… Osoba, która pali około 20 papierosów dziennie, może być niemal pewna, że prędzej czy później w trzustce pojawią się nowotworowe zmiany.

Skoro tłuszcz jest tak strasznie dla trzustki niezdrowy, to może lepiej w ogóle go nie jeść? Przeciwnie, tłuszcze jest bardzo zdrowy, ale w rozsądnych ilościach. Niektórzy pacjenci po przejściu ostrego zapalenia trzustki przestają spożywać tłuszcze. To najgłupsze, co mogą zrobić, bo zapadają wtedy na choroby neurologiczne. Osłonki nerwu zbudowane są z tłuszczy.

… w diecie trzustkowej potrawy powinny być przede wszystkim gotowane w wodzie lub na parze. Najlepiej jeść mało, a często.

… ostre zapalenie tego narządu dotyczy najczęściej ludzi otyłych. Duża część nowotworów trzustki powstaje w wyniku przewlekłego stanu zapalnego, który skutkuje wyniszczeniem. Do ostrego zapalenia dochodzi wtedy, gdy się żre i pije.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.