Lecznicze działanie niektórych wód jest znane medycynie od dawna. W zależności od zawartości minerałów i ich wzajemnej proporcji mogą wspomagać leczenie wielu chorób. Pamiętajmy jednak, iż wody te często mają silne działanie i dlatego powinno się je pić tylko po konsultacji z lekarzem. Przykładowo, niektóre wody ze względu na dużą zawartość sodu, nie powinny być stosowane u osób z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego każdą taką wodę trzeba odpowiednio dawkować i dostosowywać do choroby.
Dzisiaj trochę informacji o wodzie JAN. Pochodzi ze Zdroju „Jana” usytuowanego u podnóża Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju. Jej nazwa powstała po to, aby upamiętnić pracownika uzdrowiska, który odnalazł jej źródło. Ogólna zawartość rozpuszczonych składników wody Jan wynosi 611,2 mg/l.
Kiedy można zastosować leczniczą wodę JAN?
Wodę stosuje się na schorzenia związane z układem nerkowym i moczowym. Woda Jan jest bardzo moczopędna, dlatego nadaje się do spożywania w trakcie leczenia kamicy nerkowej. Stosujemy ją również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych. Jest polecana także przy miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Może okazać się również pomocna w przypadku dny moczanowej. Urolodzy ustalili, że podawanie wody Jan potęguje wydalanie z moczem soli wapnia, fosforanów i magnezu, czyli podstawowych budulców kamieni nerkowych. Ubytek kamieni moczowych przepłukiwanych tą wodą jest przynajmniej czterokrotnie większy niż wodą destylowaną.
Dawkowanie:
O ile lekarz nie zalecił inaczej stosować 3 x dziennie po 1 szklance wody lekko podgrzanej, około pół godziny przed posiłkiem. Na godzinę przed piciem nie należy spożywać surowych owoców i warzyw.
Przestrzeganie zalecanej dziennej dawki wody jest niezmiernie istotne, gdyż jej nadmierna ilość może spowodować wystąpienie biegunki oraz innych przykrych dolegliwości zdrowotnych.