Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia

Dzika róża w leczeniu chorób reumatycznych.

Dzika róża w leczeniu chorób reumatycznych.

Dzika róża w leczeniu chorób reumatycznych.

  • Istotnym odkryciem, związanym z wykorzystaniem owoców róży było wyizolowanie aktywnej substancji – galaktolipidu, GOPO odpowiedzialnego za działanie przeciwzapalne.

Przeprowadzone badania dowodzą, że u pacjentów cierpiących na przewlekłe stany zapalne kości i stawów, po przyjęciu sproszkowanych owoców róży nastąpiło polepszenie ruchomości stawów, a także złagodzenie bólu. Działanie to wynika z tego, że następuje hamowanie chemotaksji leukocytów, obniżenie stężenia białek ostrej fazy (CRP) oraz zmniejszenie stężenia kreatyniny w osoczu. Przeprowadzone badania dowodzą, że u pacjentów cierpiących na przewlekłe stany zapalne kości i stawów, po przyjęciu sproszkowanych owoców róży nastąpiło polepszenie ruchomości stawów, a także złagodzenie bólu. Symptomy ostrego zwyrodnienia stawów ustąpiły u około 65 % badanej populacji po 4 miesiącach (badania wykazały, że wystarczy podanie 0,5 g proszku dziennie).

***

Owoce dzikiej róży to prawdziwa eksplozja wit. C. Zawartość witaminy C w owocach róży jest 10 razy większa niż w owocach czarnej porzeczki, a 100 razy większa niż w jabłkach. Witamina C hamuje tworzenie się tzw. nitrozamin, które są związkami rakotwórczymi, powstającymi w przewodzie pokarmowym w wyniku spożywania warzyw uprawianych z użyciem dużych ilości nawozów azotowych.

  • Występująca w róży naturalna witamina C, w porównaniu z syntetyczną, jest lepiej przyswajalna przez organizm ludzki i 3-5 krotnie bardziej aktywna w porównaniu z jej syntetycznym odpowiednikiem.  Naturalna witamina C jest lepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego i skuteczniejsza w działaniu, bo szybciej osiąga i dłużej utrzymuje niezbędne stężenie w organizmie.
  • Przetwory z  dzikiej róży polecane są w przypadku niedoboru i zwiększonego zapotrzebowania na witaminy spowodowanego chorobami zakaźnymi, wysiłkiem fizycznym i psychicznym, intensywnym miesiączkowaniem, zespołem zaburzonego trawienia i wchłaniania, chorobą nowotworową . Możesz je stosować przy przeziębieniu, gorączce w czasie rekonwalescencji, stanie ogólnego osłabienia, zmęczenia, stresu.

 

Źródło:

*Cendrowski A., i in., WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE OWOCÓW RÓŻY W PRZETWÓRSTWIE SPOŻYWCZYM ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 4 (83), 24 – 31

*Zastosowanie preparatów z dzikiej róży w leczeniu z dzikiej róży w leczeniu chorób reumatycznych. ŚWIAT MEDYCYNY I FARMACJI 38 KWIECIEŃ `2010

*Warholm O, Skaar S, Hedman E.: The effects of a standardized herbal remedy made from a subtype of Rosa caninain patients with osteoarthritis: a double-blind, randomized, placebo – controlled clinical trial. Curr. Ther. Res., 2003, 64, 21-31.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.