location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Dieta niskoskrobiowa w połączeniu z dietą niskohistaminową.

 Dieta niskoskrobiowa w połączeniu z dietą niskohistaminową.

Kolejny jadłospis wpada na naszą platformę: Dieta niskoskrobiowa w połączeniu z dietą niskohistaminową. Spróbuj jeśli zmagasz się z biegunkową postacią zespołu jelita nadwrażliwego, przewlekłym zmęczeniem, dolegliwościami bólowymi brzucha.

Jest to dieta ograniczająca ilość fermentującej skrobi i błonnika w celu szybszej regeneracji śluzówki jelita.  SIBO jest częstą przyczyną IBS (zespołu jelita nadwrażliwego). Przerost bakterii w jelicie cienkim prowadzi do zaburzenia pracy jelit, ich nadreaktywności, upośledzenia trawienia  i wchłaniania. W konsekwencji występuje szereg objawów takich jak: ból brzucha, biegunki, zaparcia, mdłości, odbijanie, gazy. Ponadto o takich osób częściej występują zmiany nastroju, zaburzenia snu, lęki, stany depresyjne oraz somatyzacja dolegliwości.

Pacjenci całkiem nieświadomie zaczynają unikać wielu wartościowych produktów, co w konsekwencji prowadzi do pewnych niedoborów i innych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrze zbilansować dietę. U pacjentów z biegunkową postacią zespołu jelita nadpobudliwego zaleca się czasowe ograniczenie spożycia pokarmów z dużą ilością włókien roślinnych, z niecałkowicie wchłanianymi węglowodanami, jak skrobia, laktoza, sorbitol, oligosacharydy.

Wiele osób z zaburzoną błoną śluzową jelita cienkiego nie tylko źle toleruje fermentującą skrobię, ale także inne składniki diety. Są to między innymi: histamina, szczawiany i salicylany.  Najczęstszymi objawami nietolerancji histaminy są bóle głowy, wzdęcia, nagłe biegunki, nawracające bóle brzucha, bezsenność, swędzenie, wysypki, u kobiet obfite krwawienia. Takie postępowanie żywieniowe ogranicza rozrost bakterii, poprawia trawienie i tolerancję na histaminę, ułatwia regenerację śluzówki jelita.

Osoby z wykupionym dostępem mogą już korzystać.

Więcej informacji o samej platformie znajdziesz tutaj: http://studiozycia.pl/p/platforma-wiedzy-na-temat-nietolerancji-histaminy.html

A poniżej na zdjęciach pyszne dania z jadłospisu:

  • Tortilla jaglana z farszem warzywnym.
  • Zielone tabbouleh.

 

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.