Kolejny jadłospis wpada na naszą platformę: Dieta niskoskrobiowa w połączeniu z dietą niskohistaminową. Spróbuj jeśli zmagasz się z biegunkową postacią zespołu jelita nadwrażliwego, przewlekłym zmęczeniem, dolegliwościami bólowymi brzucha.
Jest to dieta ograniczająca ilość fermentującej skrobi i błonnika w celu szybszej regeneracji śluzówki jelita. SIBO jest częstą przyczyną IBS (zespołu jelita nadwrażliwego). Przerost bakterii w jelicie cienkim prowadzi do zaburzenia pracy jelit, ich nadreaktywności, upośledzenia trawienia i wchłaniania. W konsekwencji występuje szereg objawów takich jak: ból brzucha, biegunki, zaparcia, mdłości, odbijanie, gazy. Ponadto o takich osób częściej występują zmiany nastroju, zaburzenia snu, lęki, stany depresyjne oraz somatyzacja dolegliwości.
Pacjenci całkiem nieświadomie zaczynają unikać wielu wartościowych produktów, co w konsekwencji prowadzi do pewnych niedoborów i innych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrze zbilansować dietę. U pacjentów z biegunkową postacią zespołu jelita nadpobudliwego zaleca się czasowe ograniczenie spożycia pokarmów z dużą ilością włókien roślinnych, z niecałkowicie wchłanianymi węglowodanami, jak skrobia, laktoza, sorbitol, oligosacharydy.
Wiele osób z zaburzoną błoną śluzową jelita cienkiego nie tylko źle toleruje fermentującą skrobię, ale także inne składniki diety. Są to między innymi: histamina, szczawiany i salicylany. Najczęstszymi objawami nietolerancji histaminy są bóle głowy, wzdęcia, nagłe biegunki, nawracające bóle brzucha, bezsenność, swędzenie, wysypki, u kobiet obfite krwawienia. Takie postępowanie żywieniowe ogranicza rozrost bakterii, poprawia trawienie i tolerancję na histaminę, ułatwia regenerację śluzówki jelita.
Osoby z wykupionym dostępem mogą już korzystać.
Więcej informacji o samej platformie znajdziesz tutaj: http://studiozycia.pl/p/platforma-wiedzy-na-temat-nietolerancji-histaminy.html
A poniżej na zdjęciach pyszne dania z jadłospisu: