location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Czym jest i jak zapobiegać kacheksji reumatoidalnej?

Czym jest i jak zapobiegać kacheksji reumatoidalnej?

Kacheksja reumatoidalna to niezamierzony spadek masy ciała prowadzący do osłabienia siły mięśniowej i wyniszczenia. Ubytek tkanki mięśniowej potrafi dotyczyć nawet dwóch trzecich wszystkich chorych na RZS. W odróżnieniu od kacheksji nowotworowej, kacheksja w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów nie prowadzi w bezpośredni sposób do zgonu, ale skutkując obniżeniem siły mięśniowej i sprawności fizycznej może istotnie wpływać na rozwój i przebieg powikłań RZS.

Głównym czynnikiem prowadzącym tu do wyniszczenia wydaje się być przewlekły, aktywny stan zapalny i związana z nim nadprodukcja prozapalnych cytokin. Tymczasem stan zapalny hamuje uruchomienie mechanizmów ochronnych, przyczyniając się do  przyspieszonego ubytku masy tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej. W przypadku kacheksji u chorych na RZS całkowita masa ciała może nie zmieniać się, masa tłuszczowa może przyrastać, a istotny ubytek dotyczyć może masy mięśniowej.

Wczesne rozpoznanie kacheksji i rozpoczęcie leczenia umożliwia wyrównanie powstałych zaburzeń. Do niefarmakologicznych metod leczenia należy interwencja żywieniowa, obejmująca m.in.  zwiększoną podaż energii i białka. Pacjent z RZS z nadmierną masą ciała nie powinien odchudzać się gwałtownie, a tym bardziej przechodzić na głodówki, czy obecnie tak modne diety oczyszczające co tylko znacznie pogorszy jego stan.

Aktywność fizyczna w zapobieganiu i leczeniu kacheksji jest niezbędnym uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Regularny trening z obciążeniem nie tylko zwiększa masę mięśniową, ale redukuje nadmiernie rozwiniętą tkankę tłuszczową, obniża stężenie CRP i innych cytokin zapalnych, zmniejsza aktywność choroby, ból oraz poprawia jakość życia. Oba rodzaje treningu: aerobowego i z obciążeniem, odpowiednio dostosowanego do stanu chorych powinny stanowić standardowe uzupełnienie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Bibliografia:

  • Magdalena Krajewska-Włodarczyk i wsp., Kacheksja reumatoidalna. Forum Reumatologiczne 2017, tom 3, nr 2
  • Engvall IL, Elkan AC, Tengstrand B, et al. Cachexia in rheumatoid arthritis is associated with inflammatory activity, physical disability, and low bioavailable insulin-like growth factor. Scand J Rheumatol. 2008; 37(5): 321–328, doi:10.1080/03009740802055984, indexed in Pubmed: 18666027

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.