email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Ryb nie należy smażyć!

Ryb nie należy smażyć!

Najzdrowszy sposób przyrządzania ryb  to grillowanie, gotowanie albo pieczenie. Dlaczego nie wolno smażyć ryb, obtaczać w mące, panierkach i innych cudawiankach?

W trakcie smażenia traci się to co w rybie najważniejsze dla naszego zdrowia – kwasy  tłuszczowe omega-3: kwas eikozapenataenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Kwas DHA jest budulcem tkanki nerwowej,  głównie kory mózgowej, a kwas EPA uczestniczy w syntezie związków zapobiegających zakrzepom, regulujących ciśnienie krwi i rozszerzających naczynia krwionośne. Kwasy te hamują zapalenia i immunologiczne procesy chorobowe w organizmie. Przykładowo, w smażonym tuńczyku, czy mintaju jest nawet o 75-80 proc. mniej cennych kwasów omega-3 niż w gotowanym, czy pieczonym. I tak już  cierpimy na niedobory kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego właściwa obróbka cieplna jest tutaj ogromnie istotna. Podczas pieczenia nawet niewielki dodatek masła jest zdecydowanie mniej szkodliwy niż olej w czasie smażenia.

Ryby to również cenne źródło łatwo przyswajalnego białka. Ten doskonały skład białkowo-lipidowy ryb sprawia, że ryby i owoce morza są najlepiej strawnym pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Podczas smażenia powstają również szkodliwe związki, wolne rodniki, które uszkadzają nasze błony komórkowe, DNA i białka.

Starajmy się o to, aby w naszym jadłospisie ze względu na dobroczynne kwasy omega-3 znajdowały się różne rodzaje NIESMAŻONYCH ryb.

 

 

Bibliografia:

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.