email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Rumianek lekarski, czyli dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Jedna roślina i wiele zastosowań.

Rumianek lekarski, czyli dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Jedna roślina i wiele zastosowań.

Rumianek lekarski jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych ziół na świecie. Cała roślina wydziela nadzwyczajnie przyjemy zapach, który przypomina mi moje dzieciństwo na dzikich łąkach, polach, starych, zaniedbanych ogrodach i …. moją mamę, które z kubkiem ciepłej herbatki rumiankowej ratowała bolące brzuszki swoich pociech :) Myślę, że większość z was ma podobne wspomnienia.

Nigdy bym nie pomyślała, ze kilkanaście lat później do rumianku podejdę z innej strony, a więc trochę bardziej …. naukowo i medycznie :)

Roślina ta była znana już za czasów Pliniusza (75-23 p.n.e.), polecał ją też Hipokrates.

Koszyczek rumianku wchodzi w skład wielu mieszanek leczniczych, suplementów diety oraz kosmetyków. Głównym składnikiem koszyczka rumianku jest olejek eteryczny, pochodne flawonowe, kumaryny, kwasy fenolowe i polisacharydy. Ze względu na udokumentowane właściwości terapeutyczne, rumianek stosowany jest do leczenia:

  • stanów zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, skurcze żołądka i jelit, zaparcia, brak apetytu, niestrawność, wrzody żołądka)
  • infekcji układu moczowego, zapalenie pęcherza
  • nieżytów górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, krtani, zatok
  • zaburzeń układu nerwowego (nerwice, bezsenność, stany lękowe)
  • bólu różnego pochodzenia (migrena, bóle mięśni, reumatyczne, żołądka, gardła, uszu, zębów, podczas menstruacji)
  • zewnętrznie – na trudno gojące się rany, owrzodzenia, odmrożenia, oparzenia, wypryski, hemoroidy, w postaci kompresów na oczy, m.in. w przypadku jęczmienia, gradówki, stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek.

Przy biegunkach.

Rumianek niesie pomoc w biegunce i zatruciu pokarmowym. Likwiduje nadmierną fermentację w jelitach i broni przed grzybicą przewodu pokarmowego po długotrwałej kuracji antybiotykami.

Inhalacje.

Silniejsze działanie posiada olejek rumiankowy, który można wykorzystać do inhalacji. Taki zabieg pomaga dziecku w przeziębieniu, gorączce, kłopotach w oddychaniu.

Działanie przeciwcukrzycowe.

Wyciągi etanolowe z rumianku aptekarskiego posiadają zależne od dawki właściwości przeciwhiperglikemiczne oraz działają ochronnie na komórki β trzustki.

Działanie przeciwalergiczne.

Udowodniono, że substancje zawarte w olejku eterycznym pozyskiwanym z rumianku wykazują silne działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe. Zahamowana zostaje także  degranulacja mastocytów, która jest jednym z etapów odpowiedzi organizmu na kontakt z alergenem.

Działanie uspokajające.

Rumianek to od dawna stosowany środek na nerwice lękowe.  W badaniach zaobserwowano znamiennie większe obniżenie poziomu lęku u pacjentów, którym podawano wyciąg z rumianku w stosunku do placebo.

Łagodzi także bóle gastryczne mogące towarzyszyć stanom lękowym.

Dawkowanie: 1 szklanka naparu nie częściej niż co 2 godz. (1-2 łyżeczki suszonych kwiatów zalać szklanką gorącej wody i parzyć 10 minut)

Ciekawostka:

Apigenina to związek z grupy flawonoidów występujący m.in. w pietruszce, tymianku, czerwonej papryce i ….. rumianku :) Na podstawie badań laboratoryjnych wykazano, że substancja ta przyspiesza proces tworzenia się komórek nerwowych i wzmacnia połączenia nerwowe w mózgu, co może pozytywnie wpływać na funkcje zapamiętywania i uczenia się.

Uwaga!

  • Alergia na rumianek występuje jedynie u osób uczulonych na inne rośliny z rodziny Compositae (ambrozje, astry, chryzantemy).
  • Rumianek może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi oraz  zmniejszyć  skuteszczność pigułek antykoncepcyjnych.

Bibliografia:

  • Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, Monika Zielińska-Pisklak, Łukasz Szeleszczuk; VOL 23 NR 9’13 (269), LEK W POLSCE
  • Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Anna Grys, Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Postępy Fitoterapii 2/2014
  • Zioła dla zdrowia dzieci. Zbigniew Nowak. Wydawnictwo AA, Kraków.
  • Ziołowa apteka domowa. Linda B. White, Steven Foster. Publicat
  • Apigenina wzmacnia połączenia nerwowe; http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C407789%2Capigenina-wzmacnia-polaczenia-nerwowe.html

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.