email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Produkty, które warto włączyć do diety pacjenta w chorobie refluksowej przełyku.

Produkty, które warto włączyć do diety pacjenta w chorobie refluksowej przełyku.

Produkty, które warto włączyć do diety pacjenta w chorobie refluksowej przełyku.

Warto zwrócić uwagę na produkty, które mogą przeciwdziałać chorobie.  Należy je wprowadzać pojedynczo i obserwować organizm. Zalecanymi produktami są między innymi: migdały, banany, natka pietruszki, koper włoski, owsianka, imbir, odpowiednia woda.

Migdały

Zjedzone w ilości ok. 3-4 sztuk przed planowanym spożyciem pokarmu mogą przeciwdziałać zgadze. Dzięki działaniu zobojętniającemu wspomagają utrzymanie prawidłowego pH oraz redukują ilość kwasów. Należy je dokładnie pogryźć, aby doprowadzić do uwolnienia z nich oleju.

Banany

Dzięki działaniu alkalizującemu przynoszą one ulgę w zgadze. Jedzenie bananów sprawia, że w żołądku zwiększa się produkcja ochronnego śluzu. Jednakże tutaj znaczenie ma ich dojrzałość. Niedojrzały zielony banan nie przyniesie poprawy.

Nać pietruszki

Zielona pietruszka zmniejsza podrażnienie błony śluzowej żołądka, ze względu na jej łagodzący charakter oraz ułatwia trawienie. Jednym ze związków odpowiedzialnych za jej korzystne działanie jest glutamina. Z warzyw zwraca się uwagę również na koper włoski. Usprawnia on działanie żołądka oraz „wycisza” skurcze przewodu pokarmowego.

Błonnik pokarmowy

Jeżeli choremu nie współtowarzyszą zmiany zapalne to błonnik może działać korzystnie. Na śniadanie proponuje się przygotowywać owsiankę (np. na wodzie z musem owocowym, z mlekiem roślinnym, na jogurcie), która pomoże prawidłowo rozpocząć dzień bez refluksu. Pomaga ona wielu moim pacjentom. Wpływa łagodząco na śluzówkę żołądka, zawiera mało tłuszczu, a dużo błonnika, który u osób z łagodnymi postaciami choroby minimalizuje występowanie refluksu.

Imbir

Działa przeciwzapalnie. Jest od dawna stosowany jako środek pomocniczy w zaburzeniach przewodu pokarmowego. Jednak nie należy stosować go w nadmiernych ilościach, aby nie wywołać reakcji odwrotnej.

Spożywanie płynów

W łagodzeniu objawów refluksu przydatne jest picie wody, która „neutralizuje” kwaśną zawartość w żołądku. Zaleca się picie wody niegazowanej, ale również wody leczniczej ze względu na sporą zawartość w niej związków alkalizujących, zalicza się do niej wody Mieszko, Zuber i Wielka Pieniawa.

Picie napoi w czasie spożywania pokarmu nie jest zalecane, gdyż spowolnione zostaje trawienie przez rozrzedzanie soku żołądkowego. Płyny najkorzystniej jest spożywać między posiłkami, dlatego że zobojętniają one sok żołądkowy, produkowany przez „pusty żołądek”. Działa to wówczas ochronnie, minimalizując częstość kwaśnego refluksu. Wspomagająco przy refluksie można stosować napary z pokrzywy, nagietka, rumianku czy melisy, które posiadają właściwości przeciwzapalne.

 

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.