Studio Życia

Żywienie pod okiem dietetyka

Anna Piekarczyk

Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Dietoterapia z niskim indeksem glikemicznym

Dietoterapia z niskim indeksem glikemicznym

Dietoterapia w chorobach żołądka i dwunastnicy

Dietoterapia w chorobach żołądka i dwunastnicy

anna

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

Nietolerancja histaminy jako problem interdyscyplinarny. Opis przypadku.

Nietolerancja histaminy jako problem interdyscyplinarny. Opis przypadku.

Omówienie artykułu medycznego: Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 12, 2014; Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 12, 2014; Elżbieta Karpińska-Gasztoł, Małgorzata Gutowska, Piotr Zdunowski, Wojciech Zgliczyński; Zaczerwienienie twarzy – problem interdyscyplinarny. Nietolerancja histaminy w przebiegu niedoboru diaminooksydazy.

Klinika Endokrynologii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego,Warszawa

Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Wojciech Zgliczyński

Źródło:

http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2015/01/pnm_2014_843-846.pdf 

 

Pragnę omówić przypadek pacjentki z nietolerancją histaminy na podstawie artykułu medycznego. Jest to również idealny przykład pacjentów piszących do mnie z klasycznymi objawiamy wskazującymi na nietolerancję histaminy w przebiegu niedoboru diaminooksydazy DAO. Chcę równocześnie zwrócić uwagę na ogromnie dużą rolę dietoterapii w przypadku omawianej nietolerancji. Sama jestem świadkiem jak dieta zmienia „histaminowych’’ pacjentów zmniejszając liczne objawy, dolegliwości, poprawiając samopoczucie, i dając przy tym lepszy efekt leczenia klinicznego. Od pewnego czasu pojawia się większa liczba osób z bielactwem i współistniejącym świądem, o czym też wspominają autorzy publikacji podkreślając znaczenie histaminy w patogenezie tej choroby. Bardzo dobrym posunięciem diagnostycznym może okazać się zbadanie enzymu DAO, szczególnie przy: zaczerwieniu i pieczeniu twarzy, trądziku różowatym, częstych wysypkach na skórze, chorobach tarzycy, stawów, migrenowych bólach głowy, częstych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, ze strony układu oddechowego, zaburzeniach rytmu serca, a nawet przy samej nerwicy, czy napadach lękowych.

Opis przypadku z Kliniki Endokrynologii (najważniejsze informacje):

70 letnia pacjentka skierowana do Kliniki Endokrynologii w Warszawie z podejrzeniem rakowiaka.

  • Okresowo występowały bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, bóle stawów, pieczenie w klatce piersiowej i nadbrzuszu.
  • Ciepłe posiłki i wysiłek fizyczny powodowały nasilenie dolegliwości.
  • Początkowo rozpoznano trądzik różowaty. W leczeniu stosowano m.in. doustnie metronidazol i teracykliny, maść ze sterydem, naświetlania twarzy solluxem, arechinę, laseroterapię, preparaty o działaniu immunosupresyjnym; leczenie przynosiło jedynie przejściową ulgę lub pozostawało bez efektów.
  • Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka oraz przepuklina rozworu przełykowego.
  • Stwierdzono jaskrę, zespół suchego oka.
  • W testach skórnych nie stwierdzono uczulenia na alergeny wziewne i pokarmowe, ale zwróciła uwagę żywa odpowiedź na podanie histaminy. Poziom IgE w normie.
  • Dodatkowo u pacjentki stwierdzono autoimmunologiczne zapalenie tarczycy w oraz hiperprolaktynemię czynnościową.
  • Rozpoznano zespół nerwicowy. Pacjentka stosowała preparaty uspokajające, sedatywne, antydepresyjne, neuroleptyki.
  • Pacjentka korzystała z zabiegów akupunktury, pomocy bioenergoterapeuty, zabiegów refleksologii stóp, zabiegów zamykania naczyń włosowatych – bez efektów.

 

Dalsze postępowanie: Po kilkunastu latach u pacjentki wykonano oznaczenie poziomu histaminy we krwi: uzyskano istotnie podwyższony poziom. Wykonano oznaczenie diaminooksydazy (DAO) – enzymu rozkładającego tę aminę – i stwierdzono obniżoną jego aktywność.

Włączono dietę z ograniczeniem produktów zawierających histaminę, co spowodowało istotne zmniejszenie dolegliwości i dobry efekt kliniczny.

 

Jeżeli interesuje was dokładniejsza analiza przypadku zachęcam osoby z podobnym problemem do zapoznania się z artykułem (adres do artykułu podany wyżej). Mam nadzieję, że skieruje was to na właściwy tor leczenia i zwróci uwagę na ważność bardziej szczegółowej diagnostyki oraz dietoterapii w przypadku stwierdzonej nietolerancji.

 

Doradca żywieniowy – konsultacje dietetyczne online

Doradca żywieniowy – konsultacje/dieta indywidualna z opieką dietetyka onlineŻywienie dzieci w zdrowiu i chorobie

Dietetyka Pediatryczna
ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.