email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Miód w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Miód w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Miód wykazuje korzystne działanie lecznicze i zapobiegawcze w chorobach wątroby i dróg żółciowych. Pragnę w tym wpisie wspomnieć o dwóch ciekawych badaniach.

Dobre efekty lecznicze uzyskali Mikołajenko i Starcewa, którzy miód podawali 38 dorosłym pacjentom z zaburzeniami czynności dróg żółciowych. Chorych podzielono na 2 grupy, z których jedna otrzymywała codziennie na czczo łyżkę miodu, a druga poddana została terapii szpitalnej środkami żółciopędnymi. Wyniki badań wykazały, że w grupie osób otrzymujących miód obserwowano wzrost samopoczucia i polepszenie funkcjonowania układu żółciowego od 5-go dnia.  Pacjenci przestali skarżyć się na zmęczenie, brak apetytu, zaparcia i ucisk w prawym podżebrzu, stwierdzono również zmniejszenie objętości wątroby oraz polepszenie czynności dróg żółciowych (zanikanie zastoju żółci). Natomiast w grupie kontrolnej objawy zaburzenia wydzielania żółci towarzyszyły chorym do końca 2 tygodnia leczenia.

Inne badanie dotyczy dzieci w wieku 5-14 lat, u których stwierdzono upośledzone wydzielanie żółci na tle przewlekłego zapalenia żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia pęcherzyka żółciowego. Dzieci odczuwały zmęczenie, brak apetytu, ból w nadbrzuszu i prawym podżebrzu, miały także zaparcia. U wszystkich dzieci stwierdzono znaczne powiększenie wątroby. Chorych podzielono na dwie grupy: badaną i kontrolną. Grupa badana, obejmująca 20 dzieci, otrzymywała miód w ilości 7,5-20 g (w zależności od wieku). Miód rozpuszczano w 1/3 szklanki ciepłej wody i podawano dzieciom rano, na czczo. Następnie leżały one na prawym boku przez 60 min na ciepłym termoforze. Leczenie trwało 2 tygodnie. Dzieci z grupy kontrolnej leczono za pomocą preparatów żółciopędnych. W wyniku leczenia miodem obserwowano polepszenie stanu zdrowia dzieci oraz funkcji wydzielniczych pęcherzyka żółciowego już od 5. dnia terapii. Ustępowało osłabienie, polepszał się apetyt, zanikał ból w prawym podżebrzu, normowało się wypróżnianie, a także zanikało powiększenie wątroby. Po 2 tygodniach terapii na podstawie badań USG i badań analitycznych dzieci można było uznać za wyleczone. Natomiast dzieci leczone konwencjonalnie jeszcze pod koniec 3 tygodnia leczenia miały objawy zaburzonej czynności wydzielniczej pęcherzyka żółciowego.

 

Źródło:

  • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia. Borgis Post Fitoter 2017; 18(1): 42-46.
  • Caban J. Badania kliniczne wpływu ziołomiodów na ozdro-wieńców po chorobach infekcyjnych. Inf Region Zrzesz Pszczel Apipol 1996; (1):15-6.
  • Kudrajwcewa TW. Mied w kompleksnoj terapii narusze-nij żełczewymodjaszczej systemy dietej. Pczełowodstwo 1995; (6):60-1.
  • Mikołajenko AM, Starcewa LD. Mied w komplesnij terapii poruszeń w żowczowiwidnij sistemii. III Zjezd Apiterapew-tiw Ukrainy. Wyd NFaU, Charkiw 2006; 182-5.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.