email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Kawa z mlekiem czy bez – która będzie zdrowsza?

Kawa z mlekiem czy bez – która będzie zdrowsza?

Kawa jako napój znany od bardzo dawna nadal wzbudza rożnego rodzaju kontrowersje. Często pacjenci pytają mnie właśnie o kawę. Czy lepsza jest z mlekiem, czy może lepsza bez? To zależy jaki efekt chcemy uzyskać i od naszego aktualnego stanu zdrowia.

Jeżeli głównym celem picia kawy jest polepszenie koncentracji i pobudzenie organizmu do pracy, to lepsza wydaje się kawa czarna bez mleka, ponieważ taka zawierać będzie więcej kofeiny.

Natomiast, kiedy kawa z mlekiem będzie rozsądniejszym rozwiązaniem? Duża dawka przyjmowanej kofeiny może zwiększać ryzyko złamań. W badaniach Framinghama, obejmujących 12 lat obserwacji, wykazano, że nawet spożywanie 1 filiżanki kawy na dobę powoduje wzrost ryzyka złamań kostnych w obrębie stawów biodrowych o ok. 69%. Po przyjęciu 150-300 mg kofeiny (około 2-3 filiżanek kawy z ekspresu) odnotowuje się wzrost wydalania wapnia z moczem w ciągu 2-3 godzin. Jednak dodatek mleka do kawy może obniżyć negatywne działanie kofeiny na układ kostny. W tym przypadku takie połączenie będzie bardziej pożądane.

Problemem w kawie okazuje się być kwas szczawiowy, szczególnie u osób z kamicą nerkową. Jeżeli kwas szczawiowy spożywany jest w nadmiarze (w dodatku przy obniżonym spożyciu wapnia i witaminy D), może zaszkodzić. Dlatego bardzo istotny jest stosunek kwasu szczawiowego do wapnia w produktach. Jak ten stosunek zrównoważyć? Jest na to prosty sposób. Kawę łączymy z mlekiem krowim lub roślinnym, ale pamiętajmy, że te ostatnie musi być wzbogacone w wapń.

Kawa z mlekiem wydaje się być także dobrym rozwiązaniem dla osób ze stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka i jelit. Kofeina pobudza bowiem wydzielanie kwasu solnego, co może dodatkowo pogłębiać problem. Mleko z kolei pomaga zneutralizować kwaśną zawartość w przewodzie pokarmowym. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się być kawa z mlekiem i w tym przypadku.

Jaką kawę wybierzemy, zależy od wielu czynników, szczególnie zdrowotnych. Najważniejsze jest to, aby zachować umiar z kofeiną, bo tylko wtedy możemy mieć większą pewność, że nie działamy na szkodę organizmu.

 

Bibliografia:

  • Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka. Żukiewicz-Sobczak W, Krasowska E, Sobczak P, Horoch A, Wojtyła A, Piątek J. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 71-76
  • (Nie)zdrowe połączenia produktów. Współczesna dietetyka. 03/2016. Adrianna Frelich.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.