email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Fruktoza może przyczyniać się do choroby Alzheimera.

Fruktoza może przyczyniać się do choroby Alzheimera.

Jedną z możliwych przyczyn choroby Alzheimera może być nadmierna aktywacja mózgowego metabolizmu fruktozy, która zakłóca pracę tego organu i funkcje neuronów.

Choroba Alzheimera może być spowodowana dietą. Fruktoza zapewniała naszym przodkom przetrwanie w warunkach głodu, ale w dzisiejszych czasach przewlekłe narażenie na fruktozę prowadzi do rozwoju stresu oksydacyjnego, powstania miejscowego stanu zapalnego oraz postępującej redukcji poziomu energii w mózgu. W efekcie dochodzi do postępującej utraty mitochondriów, a ostatecznie do dysfunkcji i śmierci neuronów.

Ciekawostka! Pierwsi ludzie zagrożeni śmiercią głodową rozwinęli reakcję, która skłaniała ich ku aktywniejszemu poszukiwaniu pożywienia. Jednak żerowanie jest skuteczne tylko wtedy, gdy aktywność różnych ośrodków mózgowych zostaje chwilowo wyciszona. Szukanie pożywienia wymaga skupienia, szybkiej oceny, impulsywności, podejmowania ryzyka. W tym celu należy zablokować wszystkie czynniki rozpraszające, czyli np. wspomnienia, skupianie się na upływie czasu itp. I to właśnie fruktoza pomagała stłumić pracę ośrodków odpowiadających za te procesy, pozwalając bardziej skupić się na żerowaniu. Tak więc proces ten pomagał naszym przodkom przetrwać okresy niedostatku, jednak teraz, w czasach obfitości, utknął na stałe w pozycji „włączonej”. Przejadanie się wysokotłuszczowymi, słodkimi i słonymi pokarmami powoduje nadmierną produkcję fruktozy. Chroniczne utrzymywanie się takiego stanu prowadzi do postępującej atrofii mózgu i utraty neuronów ze wszystkimi cechami choroby Alzheimera.

U zwierząt, którym podawano nadmierne ilości fruktozy przez długi czas, dochodziło do zaników pamięci, utraty zdolności poruszania się i zapalenia neuronów. W mózgach ludzi z chorobą Alzheimera także wykrywa się zbyt wysokie stężenie fruktozy.

Sugeruje się potrzebę dalszych badań nad rolą metabolizmu fruktozy i kwasu moczowego w chorobach neurodegeneracyjnych.

 

Źródło:

  • The American Journal of Clinical Nutrition: „Could Alzheimer’s disease be a maladaptation of an evolutionary survival pathway mediated by intracerebral fructose and uric acid metabolism?”
  • Fruktoza może przyczyniać się do choroby Alzheimera. https://www.termedia.pl/neurologia/Fruktoza-moze-przyczyniac-sie-do-choroby-Alzheimera,50573.html

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.