location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Efekty nadmiernego spożycia fruktozy. Jak poważne zagrożenie dla zdrowia niosą ze sobą cukry proste?

Efekty nadmiernego spożycia fruktozy. Jak poważne zagrożenie dla zdrowia niosą ze sobą cukry proste?

Fruktoza jest cukrem prostym naturalnie występującym w owocach i miodzie. Jest przyswajana przez organizm znacznie wolniej niż sacharoza i glukoza. Małe ilości fruktozy są względnie dobrze wchłaniane, natomiast fruktoza w dużej dawce nie jest wchłaniana w całości i ulega fermentacji w jelicie grubym. A więc, fruktoza będzie dobrze wchłaniana  w obecności wystarczającej ilości glukozy. Czyli spożywanie produktów bogatych we fruktozę, ale o niskiej zawartości glukozy może upośledzać wchłanianie fruktozy (np. miód, jabłka).

W kilku ostatnich dziesięcioleciach nastąpił duży wzrost spożycia fruktozy, w tym większego udziału w diecie słodkich napojów i potraw obfitujących w różne formy tego cukru. Wzrost konsumpcji fruktozy w dużej mierze związany jest ze wzrostem spożycia produktów, do których dodawana jest ona w procesach technologicznych, głównie pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego. Niestety, przeciętna dieta stała się bogatsza w ener­gię, nasycone kwasy tłuszczowe czy cukry proste. Badania kliniczne wskazują, że konsekwencją wysokiego spożycia fruktozy może być wzrost częstości występowania otyłości (szczególnie wśród dzieci i młodzieży), zespołu metabolicznego, stłuszczenia wątroby i innych zaburzeń metabolicznych.

WHO zaleca, aby energia pochodząca z cukrów dodanych stanowiła nie więcej niż 10% całkowitego dziennego spożycia energii. Inne zalecenia sugerują ograniczenie konsumpcji cukrów prostych do 5% ogólnej kaloryczności diety.

Fruktoza może prowa­dzić do niekorzystnych zaburzeń metabolicznych. Nietolerancja fruktozy natomiast jest problemem o niedocenianym znaczeniu klinicznym i prawdopodobnie występującym znacznie częściej, niż dotychczas sądzono. Jedno z badań szacuje, że jedna trzecia pacjentów z IBS cierpi na nietolerancję fruktozy. Mi również przybywa coraz więcej pacjentów z objawami, które wskazują na gorszą tolerancję cukrów prostych przez organizm. Co ciekawe, upośledzenie wchłaniania fruktozy dość często współistnieje z nietolerancją laktozy.

Fruktoza i fruktany są jednocześnie substratem dla jelitowych bakterii fermentujących, co też prowadzi do zwiększonej produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz gazów, głównie wodoru, dwutlenku węgla, a u niektórych osób także metanu. Takie nagromadzenie gazów w świetle jelita nie tylko pogłębia dolegliwości jelitowe (zespół jelita nadwrażliwego, SIBO), ale także może wywołać i nasilać dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym.

 

Jakie są metaboliczne efekty nadmiernego spożycia fruktozy z dietą?

  • Dochodzi do zabu­rzeń lipidowych (hiperlipidemia). Dieta bogata  w fruktozę przez okres dłuższy niż jeden tydzień prowadzi do wzrostu całkowitego stężenia trójglicerydów oraz wzrostu stężenia LDL.
  • Dochodzi wzrostu zawartości tłuszczu w wątrobie i komórkach mięśni.
  • Wysokie spożycie fruktozy może odgry­wać rolę w rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2.
  • Dieta bogata w fruktozę może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia.
  • Spożywanie napojów słodzonych fruktozą koreluje ze zwiększoną zapadalnością na dnę moczanową.

Najbardziej uznaną metodą rozpoznawania zaburzeń fruktozy jest wodorowy test oddechowy (WTO) po doustnym obciążeniu fruktozą.

Jeżeli podejrzewamy u siebie problem z nietolerancją fruktozy zaleca się ograniczenie spożywania tych produktów, które zawierają fruktozę w ilości znacznie przewyższającej zawartość glukozy lub galaktozy.

 

Pokarmy, na spożycie których należy zwrócić szczególną uwagę:

  • soki i świeże owoce drobnopestkowe (jabłka, gruszki), melony, papaje, arbuzy
  • owoce suszone (jabłka, śliwki, morele, figi, daktyle, rodzynki)
  • miód
  • napoje słodzone fruktozą

Ciekawostka! W czasie przechowywania każdy miód ulega krystalizacji, ale ten o wyższej zawartości fruktozy dłużej pozostaje płynny (np. miód akacjowy).

Co powinna wiedzieć osoba z nietolerancją fruktozy?

  • Proporcje zawartości glukozy i fruktozy w owocach mogą zmieniać się w miarę ich dojrzewania (np. dojrzałe banany, kiwi).
  • Gotowanie warzyw powoduje częściową eliminację fruktozy.
  • Wyroby mączne wyprodukowane z pełnego ziarna zawierają więcej fruktozy niż produkowane z mąki rafinowanej (białej).
  • Należy też kontrolować spożycie źródeł fruktanów, których ilość w jednorazowym posiłku nie powinna przekraczać 0,5 g. Bogatym źródłem fruktanów są pory, czosnek, cykoria, cebula, szparagi, a także pszenica i jęczmień.

Najlepsze efekty daje jednak dieta Low FODMAP (jest to skrót opisujący krótkołańcuchowe węglowodany słabo trawione, podlegające fermentacji przez bakterie jelitowe), opierając się wyłącznie na rekomendacjach medycznych i literaturze naukowej, którą z powodzeniem stosuję w swoim gabinecie. W czasie stosowania tej diety dość szybko następuje znacząca klinicznie redukcja objawów chorobowych.

 

Bibligrafia:

  • Upośledzenie wchłaniania fruktozy: rola w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego u dzieci; Krzysztof Marek, i in.;  Forum Medycyny Rodzinnej 2010, vol. 4, no 2, 117–121
  • Metaboliczne efekty nadmiernego spożycia fruktozy z dietą;  Katarzyna Okręglicka, Marcin Pardecki, Anna Jagielska, Piotr Zbigniew Tyszko;  Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 3, 165–170
  • Choi YK, Kraft N, Zimmerman B, Jackson M, Rao SS. Fructose intolerance in IBS and utility of fructose-restricted diet. J Clin Gastroenterol. 2008;42:233–8
  • Składniki FODMAP w żywności. Anna Stolarczyk; Standardy Medyczne/Pediatria<2015<T. 12<235-243

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.