location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Dermatologiczne konsekwencje niedożywienia.

Dermatologiczne konsekwencje niedożywienia.

Skóra jest odzwierciedleniem stanu zdrowia całego organizmu. Aby struktura i funkcje skóry mogły być zachowane, wymagana jest odpowiednia podaż białek, węglowodanów, witamin oraz minerałów w diecie. Niedożywienie stanowi istotny czynnik ryzyka schorzeń dermatologicznych. Na jakie konsekwencje dermatologiczne może być narażona osoba niedożywiona?

Konsekwencją niedożywienia jest zmniejszenie grubości skóry oraz zawartości kolagenu, który warunkuje właściwą strukturę skóry. U osób cierpiących na anoreksję / nowotwór często występuje nadmierna suchość i zmiany troficzne w obrębie paznokci.

Brak odpowiedniej ilości żelaza prowadzi do zmiany barwy skóry, która jest blada, łamliwości włosów, bolesnymi pęknięciami w kącikach ust, może również pojawić się koilonychia, czyli wklęśnięcie płytki paznokciowej. U pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, u których spotyka się częste niedobory selenu, występuje zmiana zabarwienia płytki paznokciowej na mlecznobiałą.

Niedobory witaminy A w diecie przyczyniają się do opóźnionego gojenia ran. Witamin A wraz z jej pochodnymi, retionoidami oraz karetonoidami pełni bardzo ważna funkcję w hamowaniu nadmiernej proliferacji komórek w przebiegu łuszczycy, ma także działanie lecznicze w przebiegu takich schorzeń jak: trądzik, rybia łuska, czy rak skóry.

Witamina E chroni tkanki przed uszkodzeniami, ale również bierze czynny udział w ich odnowie. Niedobory przyczynić się mogą do rogowacenia i szybszego starzenia się skóry. Witamina E występuje w naskórku, ale niszczą ją promienie słoneczne. Naturalna witamina E jest dwukrotnie lepiej przyswajana przez organizm niż jej forma syntetyczna, dlatego zamiast przyjmować ją w postaci kapsułek, należy wzbogacić dietę o jej źródła naturalne.

Witamina C chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym. Jest niezbędnym czynnikiem biorącym udział w procesie syntezy kolagenu, ułatwia gojenie ran, złamań, zwiększa odporność na zakażenia, jak również wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejszając przy tym tendencję do tworzenia sińców i krwawień. Podczas niedoborów tej witaminy obserwuje się krwawienia podskórne podpaznokciowe, imitujące zmiany barwnikowe. U osób niedożywionych może rozwinąć się szkorbut, a pacjenci z tą chorobą mają zmniejszoną grubość warstwy rogowej skóry.

Przy niedoborach niacyny (witamina PP) skórną manifestacją jest zapalenie skóry występujące głównie na odsłoniętych częściach ciała (twarzy, dłoniach). Z kolei  niedobory witaminy B12 objawiają się hiperpigmentacją skóry.

W przypadku problemów z suchą i łuszczącą się skórą możemy mieć problemy z niedoborami kwasów z rodziny omega-3: eikozapentaenowy (EPA), dokoza-heksaenowy (DHA).

Niedobory cynku, które w niedożywieniu są powszechne również skutkują występowaniem zmian skórnych, wypadaniem włosów, upośledzeniem gojenia się ran.

Zbyt mała ilość białka i kwasów tłuszczowych w spożywanych posiłkach skutkuje osłabioną regeneracją skóry oraz osłabieniem włókien kolagenowych.

Jak poprawić stan skóry? Oczywiście odpowiednio się odżywiać, zrobić przegląd, przeanalizować produkty, które do tej pory spożywałem/-am. Być może czegoś było za mało, czegoś za dużo, a czegoś w ogóle! Zalecam zawsze konsultację u specjalisty (dietetyk, lekarz) zajmującego się problemem niedożywienia z wszystkimi jego konsekwencjami zdrowotnymi.

Bibliografia:

  • Dietetyka oparta na faktach. Pod redakcją Elżbiety Poniewierki. MedPharm Polska, 2016.
  • Dietoterapia. PZWL, 2015.
  • Wpływ diety na wygląd skóry. Kosmetologia estetyczna /4 /2013 /vol. 2
  • Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci. 1 / 2016 / vol. 5 Kosmetologia Estetyczna

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.