location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Czym jest dna moczanowa i hiperurykemia. Poradnik z jadłospisem.

Czym jest dna moczanowa i hiperurykemia. Poradnik z jadłospisem.

Podagra, inaczej dna moczanowa, w dawnych czasach nazywana była chorobą królów. Wynika to z charakterystyki rozwoju choroby u osób narażonych na konkretne czynniki środowiskowe. Styl życia związany z nadmierną konsumpcją posiłków tłustych i bogatych w związki purynowe, okraszonych pokaźną ilością alkoholu sprzyjał rozwojowi nadwagi lub otyłości, a przy okazji także chorób metabolicznych.
Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i dostępnością produktów bogatych w puryny (głównie mięsa), zapadalność na tę chorobę się zwiększyła także u osób z niższym statusem socjoekonomicznym. Najczęściej choroba dotyka mężczyzn w wieku około 40 lat. Rzadziej kobiety, ponieważ estrogeny wykazują działanie ochronne - dlatego po menopauzie statystyki te się zmieniają. Osoby te najczęściej cechuje niezdrowy tryb życia obfitujący w produkty wysokocukrowe oraz mięsne, a także alkoholowe. Widoczna jest także nadwaga, która może zwiększać ryzyko rozwoju dny moczanowej 16-krotnie. Także choroby współistniejące zwiększają ryzyko zachorowania, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, niewydolność nerek czy choroby układu krążenia.
Leki hipotensyjne, takie jak diuretyki tiazydowe (dość stare leki, jednak teraz pojawiają się w kombinacjach z nowymi związkami), cyklosporyna czy kwas acetylosalicylowy, a więc potoczna aspiryna, mogą zwiększać ryzyko zachorowania.
Dna moczanowa rozwija się wiele lat. Celem dietoterapii jest zapobieganie ostrym atakom podagry oraz minimalizacja powikłań nerkowych i stawowych.

Polecam Wam poradnik ''Dna moczanowa i hiperurykeia – poradnik z jadłospisem'' fachowo napisany przez Dietetyka Klinicznego Kamila Paprotnego.

W tym poradniku znajdziesz dokładny opis choroby, czym jest i jak się rozwija. Jakie są normy na stężenie kwasu moczowego, jak wygląda dietoterapia, jak odpowiednio nawodnić organizm, jakie zioła, związki i produkty mogą Ci pomóc z opanowaniem hiperurykemii. Poza tym w poradniku znajdziesz przykładowy jadłospis na 1800 kcal, który idealnie wpasuje się w okres zaostrzenia. Bogaty jest w witaminę C (ponad 500 mg dziennie z warzyw i owoców), fitoterapię i związki pozwalające obniżyć kwas moczowy.

Osobiście bardzo polecam moim pacjentom i poradnik edukacyjny i jadłospis :).

Link do poradnika znajdziecie tutaj: https://kamilpaprotny.pl/produkt/dna-moczanowa/

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.